Ile zarabia grafik komputerowy? 


Czy prawidłowo otrzymujesz wynagrodzenie za wykonaną pracę i poziom doświadczenia? To ważne pytanie, ale zbyt mało osób zajmujących się  projektowaniem graficznym zadaje sobie na co dzień.


Jednak istnieje wiele informacji, które pomogą ci dowiedzieć się, czy jesteś właściwie nagradzany. Lub, jeśli masz zamiar rozpocząć pracę w zawodzie, jakiego rodzaju pensji dla początkujących projektantów graficznych możesz się spodziewać.W tym artykule zaoferujemy Ci kilka porad, w tym przydatne zasoby, które pomogą Ci określić, jaka powinna być średnia pensja grafika w Twojej okolicy i poziomie doświadczenia.Średnie zakresy wynagrodzenia za projekt graficzny
Na to wpływa wiele czynników, takich jak doświadczenie, stanowisko i lokalizacja. Właśnie to omówimy w tym poście, koncentrując się na naszych miastach kampusowych w Polsce, Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Australii.
zarobki

Polska — Miesięczne wynagrodzenie całkowite (mediana) na tym stanowisku wynosi 4 840 PLN brutto. Co drugi grafik komputerowy otrzymuje pensję od 4 080 PLN do 5 960 PLN. 25% najgorzej wynagradzanych grafików komputerowych zarabia poniżej 4 080 PLN brutto. Na zarobki powyżej 5 960 PLN brutto może liczyć grupa 25% najlepiej opłacanych grafików komputerowych.

Nowy Jork — Według Indeed w styczniu 2022 r., w Nowym Jorku średnia pensja młodszych grafików wynosi 46 618 USD, średnia pensja starszych grafików to 67 641 USD, a średnia pensja dyrektorów projektów to 126 891 USD. 

Wielka Brytania — w Londynie, według Indeed w styczniu 2022 r., średnia pensja młodszych grafików wynosi 24 302 funtów, średnia pensja starszych grafików wynosi 32 241 funtów, a średnia pensja dyrektorów ds. projektów to 70 032 funtów. A w Manchesterze średnia pensja młodszych grafików wynosi 19 187 funtów, średnia pensja starszych grafików to 25 989 funtów, a średnia pensja dyrektorów projektów to 61 266 funtów.

Australia — Według Indeed w styczniu 2022 r., średnia pensja młodszych projektantów wynosi 55 879 dolarów, średnia pensja starszych grafików to 86 466 dolarów, a średnia pensja dyrektorów ds. projektów to 131 307 dolarów.

Przegląd wynagrodzeń i stan rynku pracy

Pierwszą kwestią, którą należy poruszyć, jest to, że obliczanie wynagrodzenia grafika nie jest nauką ścisłą.

W niektórych zawodach kontrolowanych lub pod wpływem rządu, takich jak wojsko, służba cywilna lub nauczanie, przedziały płac są ściśle regulowane i możesz być pewien, co dostaniesz za konkretną pracę.Z kolei pensje za projektowanie graficzne są ustalane niemal w całości przez rynek, więc stawki będą zależeć od takich czynników, jak obecny stan gospodarki, aktualne zapotrzebowanie na umiejętności projektowania graficznego oraz liczba osób wchodzących na rynek pracy.Dobrą wiadomością jest jednak to, że w tej chwili zapotrzebowanie na grafików jest najwyższe w historii.Rosnąca cyfryzacja naszego społeczeństwa i kultury oznacza, że każda firma zdaje sobie sprawę, że musi być firmą opartą na projektowaniu, aby przetrwać, a zatem liczba miejsc pracy związanych z projektowaniem graficznym, które wymagają obsadzenia, rośnie i rośnie.
Profesjonalne stanowisko

Ponieważ coraz więcej firm konkuruje o zatrudnienie najlepszych grafików, pensje wyglądają ogólnie na zdrowych i oczekujemy, że utrzymają się w trendzie wzrostowym. Wynagrodzenie początkowe dla początkujących osób dobrze wypada w porównaniu z innymi zawodami: na przykład Payscale ma średnią pensję dla młodszego projektanta graficznego w Nowym Jorku na 45 676 USD. Rzeczywiście , średnia pensja za projektowanie graficzne dla juniora w Londynie wynosi 24 302 funtów. A Payscale ma średnią pensję za projektowanie graficzne dla juniora w Melbourne w wysokości 45 294 AUD. Co więcej, w dzisiejszych czasach nawet wielu stażystów otrzymuje odpowiednie pieniądze podczas zdobywania doświadczenia zawodowego.Krótko mówiąc, każda praca w projektowaniu graficznym, nawet pierwsza, powinna być wystarczająco opłacalna, aby zapewnić Ci w miarę komfortowy styl życia. I istnieje świat możliwości, z wykładniczym wzrostem pensji w miarę awansowania przez szeregi od średniej wagi do starszego projektanta i imponującymi pensjami dla dyrektorów projektów, gdy naprawdę ugruntujesz się w tej dziedzinie.


Ale w miarę postępów, w jaki sposób upewnisz się, że nie zostaniesz zmieniony przez swojego szefa?

Jak doświadczenie wpływa na pensje grafików
Najprostszym i najbardziej praktycznym sposobem na upewnienie się, że otrzymujesz odpowiednią kwotę za swój poziom doświadczenia, jest porównanie wynagrodzenia za projekt graficzny z wynagrodzeniem w innych ogłaszanych pracach. W sieci istnieje ogromna liczba stron z ofertami pracy specjalizujących się w projektowaniu. Sprawdź naszą listę 20 najlepszych internetowych tablic z ofertami pracy dla grafików . Ale żeby się ruszyć — dobrymi miejscami na początek są Behance Jobs i Dribble Jobs , które oferują oferty pracy na całym świecie.
Gdy zaczniesz szukać, zauważysz, że nawet w Twojej okolicy zakres wynagrodzeń jest bardzo zróżnicowany.
Grafik komputerowy

A jednym z głównych czynników jest poziom doświadczenia.Prace graficzne są zwykle podzielone na kilka szerokich pasm. Pierwszym i najmniej doświadczonym jest młodszy projektant. Jest to rola zwykle pełniona przez projektanta, który jest prosto z uniwersytetu lub na kursie projektowania graficznego,  i nie ma żadnego doświadczenia poza freelancerem, stażami, pracą w college’u i prawdopodobnie inną pracą z kreatywnym elementem, takim jak grafika.Młodszy zwykle przechodzi do zwykłego „grafika”, albo w tej samej firmie, albo przechodząc do nowej, w ciągu sześciu miesięcy do dwóch lat, z równoczesnym podwyżką pensji. Należy również zauważyć, że niektórzy z najlepszych absolwentów czasami przechodzą od razu do roli projektanta graficznego, zwłaszcza jeśli polepszyli swoje szkolenie poprzez intensywny, skoncentrowany na branży kurs, taki jak Shillington.Następnym szczeblem od projektanta graficznego jest „projektant wagi średniej”. Ponownie, rozważenie tego stanowiska zajmie co najmniej kilka lat, ale ten poziom zaawansowania znacznie mniej dotyczy „zasłużonego czasu”, a bardziej tego, co osiągnąłeś.

Designing

Oczekuje się, że na tym etapie będziesz mieć zabójcze portfolio, obejmujące pracę, którą włożyłeś w większe kampanie, a także odpowiedzialność za własne mniejsze kampanie.Jako osoba o średniej wadze nadal będziesz nadzorowany przez starszego projektanta lub dyrektora artystycznego, ale będziesz działać z dużym stopniem autonomii i będziesz oczekiwać, że będziesz interpretować briefy, tworzyć pomysły i samodzielnie podejmować decyzje.Odtąd twoja ścieżka kariery będzie mocno koncentrować się na zostaniu starszym projektantem lub dyrektorem artystycznym, a następnie na szczytowym poziomie bycia dyrektorem kreatywnym. W tym momencie, szczerze mówiąc, twarde i szybkie zasady wychodzą z okna. Nikt nigdy nie dociera do tych etapów wyłącznie dzięki długowieczności.Im dalej w górę piramidy, tym większa konkurencja, a nawet samo wykonanie świetnej pracy nie zawsze wystarczy. Nawiązywanie przyjaźni i wpływanie na ludzi, udział we właściwych kampaniach we właściwym czasie i ogólnie odrobina szczęścia może być równie ważne, jak wykonanie świetnej pracy. Ale z naszego doświadczenia wynika, że najbardziej zdeterminowani, zawsze w końcu się udają.

 
Jak twoja rola wpływa na twoją pensję za projekt graficzny
Projektowanie
Jednak nie tylko staż pracy powoduje, że stawki płac są zróżnicowane. Rodzaj pracy projektowej, którą wykonujesz, również będzie miał duży wpływ.Ponieważ świat projektowania stał się bardziej złożony, dyscypliny projektowania graficznego stały się w ostatnich latach coraz bardziej wyspecjalizowane. Wyspecjalizowane typy grafików obejmują:
 
 • Projektant UI: koncentruje się na projektowaniu interfejsów użytkownika dla aplikacji, stron internetowych, usług telewizyjnych, konsol do gier. Zwykle będziesz współpracować z projektantami UX (użytkownika), którzy pomogą przekształcić Twoje projekty w funkcjonalny kod.
 • Redaktor: koncentruje się na projektowaniu layoutów książek, czasopism, gazet itp.
 • Projektant opakowań: skoncentrowany na tworzeniu gotowych do druku projektów opakowań produktów
 • Motion designer: skoncentrowany na tworzeniu krótkich, prostych animacji opartych na zasadach projektowania graficznego, dla stron internetowych, identyfikatorów telewizyjnych, sekwencji napisów telewizyjnych, teledysków, explainerów i tak dalej
 • Projektant środowiska: koncentruje się na projektowaniu graficznym dla przestrzeni fizycznych, takich jak przestrzenie konferencyjne, wnętrza handlowe, muzea, transport publiczny i tak dalej

Wynagrodzenia dla każdego typu projektanta będą się bardzo różnić, więc jeśli na przykład pracujesz jako projektant redakcyjny, nie oczekuj, że twoja pensja będzie równa zarobkom projektanta interfejsu użytkownika, ponieważ tego rodzaju praca będzie, ogólnie rzecz biorąc, płacić znacznie więcej .Teraz już wiesz, co porównać, następnym krokiem jest znalezienie ról porównawczych z Twoją obecną (lub poszukiwaną) pracą w Twojej okolicy, aby dać ci wyobrażenie o tym, jaka powinna być pensja.Poniżej przedstawiamy kilka dobrych zasobów do sprawdzania wynagrodzeń projektantów graficznych na całym świecie.

Graficzne sprawdzanie wynagrodzeń i inne zasoby: Polska

Zarobki grafika komputerowego
Jednak nie tylko staż pracy powoduje, że stawki płac są zróżnicowane. Rodzaj pracy projektowej, którą wykonujesz, również będzie miał duży wpływ.Ponieważ świat projektowania stał się bardziej złożony, dyscypliny projektowania graficznego stały się w ostatnich latach coraz bardziej wyspecjalizowane. Wyspecjalizowane typy grafików obejmują:
 
 • Projektant UI: koncentruje się na projektowaniu interfejsów użytkownika dla aplikacji, stron internetowych, usług telewizyjnych, konsol do gier. Zwykle będziesz współpracować z projektantami UX (użytkownika), którzy pomogą przekształcić Twoje projekty w funkcjonalny kod.
 • Redaktor: koncentruje się na projektowaniu layoutów książek, czasopism, gazet itp.
 • Projektant opakowań: skoncentrowany na tworzeniu gotowych do druku projektów opakowań produktów
 • Motion designer: skoncentrowany na tworzeniu krótkich, prostych animacji opartych na zasadach projektowania graficznego, dla stron internetowych, identyfikatorów telewizyjnych, sekwencji napisów telewizyjnych, teledysków, explainerów i tak dalej
 • Projektant środowiska: koncentruje się na projektowaniu graficznym dla przestrzeni fizycznych, takich jak przestrzenie konferencyjne, wnętrza handlowe, muzea, transport publiczny i tak dalej

Wynagrodzenia dla każdego typu projektanta będą się bardzo różnić, więc jeśli na przykład pracujesz jako projektant redakcyjny, nie oczekuj, że twoja pensja będzie równa zarobkom projektanta interfejsu użytkownika, ponieważ tego rodzaju praca będzie, ogólnie rzecz biorąc, płacić znacznie więcej .Teraz już wiesz, co porównać, następnym krokiem jest znalezienie ról porównawczych z Twoją obecną (lub poszukiwaną) pracą w Twojej okolicy, aby dać ci wyobrażenie o tym, jaka powinna być pensja.Poniżej przedstawiamy kilka dobrych zasobów do sprawdzania wynagrodzeń projektantów graficznych na całym świecie.

Graficzne sprawdzanie wynagrodzeń i inne zasoby: Polska

Ile zarabia grafik komputerowy

 Agencje reklamowe –  To chyba najpopularniejsza ścieżka, zwłaszcza dla projektantów, którzy nie za bardzo jeszcze wiedzą co chcą robić. W zależności od wielkości agencji, spotkacie się z takimi, gdzie są wyspecjalizowane działy (digital, print, video), ale też takimi, gdzie wszyscy robią wszystko

 

Biura projektowe – Miałam problem z nazwaniem tego typu firm, ale chodzi o te, które skupiają się po prostu na projektowaniu graficznym. Studio brandingowe, design studio, studio graficzne – to tylko część nazw, na które się natkniecie. Jeżeli interesuje Was specjalizacja z zakresu brandingu albo opakowań, to warto poszukać firm, które w tworzeniu takich projektów właśnie się specjalizują.

Drukarnie –  wiele drukarni, oprócz klasycznej usługi drukowania, oferuje również pomoc w przygotowywaniu plików do druków i projektowaniu. Więc jeśli myślicie o przyszłości mocno związanej z drukiem, praca w drukarni może być ciekawym rozwiązaniem.

Software houses – to firmy, które skupiają się na produkcji oprogramowania – swojego autorskiego produktu, bądź produktów dla klientów. Jeżeli jesteście zainteresowani pracą z obszaru user experience, chcecie projektować interfejsy

Startupy – jeżeli software house to jeszcze za wysokie progi, warto zerknąć w stronę mniejszych firm, ale również skupiających się na produktach cyfrowych. Startupów powstaje cała masa i bardzo często będą to zespoły pozbawione projektantów. 

Producenci gier – na samym końcu chciałabym wspomnieć również o producentach gier, bo to mocno rozwijająca się branża w Polsce. Jeżeli chcielibyście zająć się projektowaniem interfejsów, lubicie ilustrację lub myślicie o nauce 3d, to branża gier może być idealnym rozwiązaniem dla Was!

 

 

.

Graficzne sprawdzanie wynagrodzeń i inne zasoby: USA
 • Krop  —  Koncentruje się na kreatywnych stanowiskach w całych Stanach Zjednoczonych.
 • Praca w AIGA dla projektantów  — jako najstarsza i największa w branży profesjonalna organizacja członkowska zajmująca się projektowaniem, witryna AIGA z ofertami pracy to obowiązkowa wizyta i lista stażów.
 • Design Observer  — magazyn projektowy założony przez Jessicę Helfand i Michaela Bieruta ma doskonałą sekcję z ofertami pracy, z 351 ofertami wymienionymi w momencie publikacji.
 • Creative Hotlist  — Creative Hotlist to witryna poświęcona karierze dla kreatywnych profesjonalistów, która umożliwia prezentowanie i przeglądanie życiorysów, portfolio i ofert pracy dla kreatywnych.
Kalkulatory wynagrodzeń i inne zasoby: UK
 • Indeed  —  witryna z ofertami pracy Indeed ma doskonały pasek wyszukiwania do porównywania wynagrodzeń projektów graficznych na podstawie ofert pracy. Wystarczy wpisać „grafika”, a pojawi się cała gama rodzajów prac związanych z projektowaniem graficznym do wyboru, dzięki czemu możesz naprawdę zagłębić się w szczegóły.
 • Sprawdzanie wynagrodzeń  Totaljobs — Kalkulator wynagrodzeń Totaljobs pozwala porównać średnie pensje dla dowolnej pracy lub branży w dowolnej lokalizacji w Wielkiej Brytanii. Wystarczy wpisać swoje stanowisko i lokalizację, a pokażą ci średnią pensję grafika oraz najwyższą i najniższą pensję dla tego stanowiska na podstawie ostatnich ogłoszeń o pracę.
 • Salary Calculator  — co będzie oznaczać konkretna pensja pod względem rzeczywistej pensji na wynos? Ta strona zawiera wiele sprytnych kalkulatorów, które pomogą Ci określić, co to oznacza dla Twojego wyniku finansowego.
 • Reed’s average salary checker  — Szukasz przeciętnej pensji grafika? To narzędzie daje wyobrażenie o tym, jak Twoja obecna pensja wypada w porównaniu z podobnymi ofertami pracy na reed.co.uk.
 • Business Insider  — jeśli szukasz pracy w biurze projektowym, a nie pracy w studiu projektowym, jego artykuł z Business Insider zawiera informacje o najlepszych miejscach do pracy w Wielkiej Brytanii.
 • Great Place to Work  — kolejna lista najlepszych miejsc pracy sporządzona przez firmę, która kontroluje praktyki tworzące kulturę miejsca pracy, a także bada opinie pracowników na ten temat.
 • Najlepsze firmy do pracy w Sunday Times  — obszerna seria list najlepszych miejsc pracy w różnych sektorach.

 

Kontrolery płac i inne zasoby: Australia

 • The Loop Salary Report  —  Utwórz raport wynagrodzeń projektanta graficznego, wybierając poziom, lokalizację i zawód dla szeregu kreatywnych stanowisk w całej Australii.
 • Living in Australia  — Informacje o wynagrodzeniach i płacach dla grafików opracowane na podstawie analizy ofert pracy w Australii ogłaszanych w głównych publikacjach.

Kalkulatory i inne zasoby: Globalne

 • Glassdoor  — kolejna strona z ofertami pracy z dużą ilością ofert pracy dla projektantów i dobrą funkcjonalnością wyszukiwania.
 • Greenlightlist  — ten przydatny zasób zawiera listę firm, które sprawiedliwie traktują swoich młodszych pracowników, pozyskiwanych z tłumu stażystów, absolwentów i juniorów, którzy tam pracowali.
 • Behance  — platforma internetowa firmy Adobe do prezentowania i odkrywania prac twórczych oferuje szeroką gamę ogłoszeń o pracę dla osób zajmujących się projektowaniem na całym świecie.
 • Dribbble  — platforma autopromocji i networkingu dla kreatywnych to kolejne świetne miejsce do znalezienia pracy dla projektantów na całym świecie.