Chcesz zostać grafikiem? W dawnych czasach oznaczałoby to spędzenie trzech lat na uniwersytecie, a następnie przeprowadzkę do dużego miasta i staż w agencji projektowej. Wszystko to wiązałoby się z wieloma wstrząsami, długimi dojazdami i kosztowało absolutną fortunę.

Jednak w latach 2020 wszystko się zmieniło. Coraz więcej osób studiuje i pracuje zdalnie


Ale jak właściwie zostać profesjonalnym grafikiem z domu?

1. Przestudiuj podstawy
Osoby, które nie zajmują się projektowaniem graficznym, często myślą, że chodzi po prostu o umiejętność posługiwania się konkretnym oprogramowaniem – usłyszysz jednoznaczne komentarze typu: „Sharon może zrobić broszurę, zna Photoshopa”.

Ale nauka projektowania graficznego nie polega tak naprawdę na „znajomości Photoshopa”, podobnie jak umiejętność włączania kamery wideo w telefonie czyni z ciebie profesjonalnego reżysera filmowego. Chodzi bardziej o poznanie historii projektowania graficznego, podstaw teorii projektowania graficznego oraz umiejętności, które podkreślają twoje rzemiosło, takich jak wybór palety kolorów, wybór krojów pisma, tworzenie siatki i tak dalej.

To powiedziawszy, studiowanie projektowania graficznego nie polega na biernym przyswajaniu wiedzy. Zasadniczo chodzi o wprowadzenie go w życie. Tak więc jednocześnie z nauką będziesz musiał stale pracować nad własnymi projektami i doskonalić swoją zdolność do wypełniania profesjonalnych wytycznych projektowych.

2. Zdobądź wszystko, czego potrzebujesz
Narzędzia i wyposażenie
większość kreatywnych osób skorzysta na tym. Dobry stojak na laptopa, jeśli pracujesz z laptopem i wyświetlaczem, lub dobry wyświetlacz, jeśli masz tylko laptopa. Tablet Wacom lub iPad z Apple Pencil. I drukarką; tak przydatny, aby wydrukować własną pracę w domu, aby sprawdzić rozmiar.”

Naprawdę dobre krzesło. Spotify do słuchania muzyki. Dyski twarde, dużo dysków twardych. A dla organizacji używam starego dobrego pamiętnika do planowania, ponieważ jestem prawdziwą babcią i nadal uważam, że rzeczy są tylko prawdziwe kiedy są spisywane lub wysyłane do mnie!”

Książki
Każda przestrzeń do pracy z domu potrzebuje dobrego regału na książki. Na najbardziej powierzchownym poziomie pomaga dobrze wyglądać podczas rozmów Zoom. Ale z bardziej praktycznych względów najlepsze książki o projektowaniu mogą dostarczyć pomysłów, inspiracji i zdrowego sposobu na przerwę w stresującym dniu. Jeśli szukasz nowych tytułów, aby uzupełnić swoją kolekcję, Rachel ma kilka, które może polecić.

„ Interakcja koloru Josefa Albersa to klasyczna pomoc dydaktyczna i praca referencyjna, która wyjaśnia teorię koloru” – mówi. „ Femme Type by Amber Weaver celebruje ponad 40 utalentowanych, międzynarodowych kobiet w branży czcionek. A From Eastern Europe , wydawany przez Counter-Print, to zbiór prac jednych z najbardziej utalentowanych projektantów, agencji i ilustratorów w tym regionie.”

3. Naucz się oprogramowania
To powiedziawszy, oprogramowanie nie jest głównym celem zostania projektantem graficznym. Nadal będziesz potrzebować. Więc co powinieneś kupić?

 

Programowanie

Dobrze znane narzędzia firmy Adobe Photoshop, Illustrator i InDesign pozostają złotym standardem i punktem odniesienia w całym zawodzie. Ogólnie rzecz biorąc, Photoshop służy do edycji obrazów rastrowych, takich jak zdjęcia, Illustrator służy do edycji obrazów wektorowych, takich jak ilustracje i ikony, a InDesign służy do tworzenia układów do druku i publikacji cyfrowych. Ale wszystkie mają większe możliwości i są coraz częściej używane interoperacyjnie w ramach jednego przepływu pracy.

Biorąc pod uwagę, że są liderami w branży, nie jest przypadkiem, że są również najdroższe i wymagają subskrypcji Adobe Creative Cloud . Obejmuje to również inne specjalistyczne oprogramowanie do tworzenia, takie jak After Effects do ruchomej grafiki i Premiere Pro do edycji wideo, ale jest to dość drogie. Jeśli jednak jesteś studentem na akredytowanym kursie, czy to w pełnym czy niepełnym wymiarze godzin, możesz uzyskać całkiem przyzwoitą zniżkę (ponad 65% w momencie pisania).

Ale jeśli nie jesteś jeszcze na kursie, są tańsze opcje. Pakiet Affinity — Affinity Photo, Affinity Designer i Affinity Publisher — jest zbliżony do programów Photoshop, Illustrator i InDesign i jest dostępny za jednorazową, niską cenę. Profesjonaliści coraz częściej korzystają z tych narzędzi, a Twoja praca nadal może być wyprowadzana w formatach Adobe. Co więcej, jeśli nie chcesz nic płacić, darmowe narzędzia Canva , Figma i Gravit Designer to dobre miejsca na rozpoczęcie nauki projektowania graficznego.

Musisz także zdobyć umiejętności w zakresie narzędzi do pracy zdalnej. Większość z nas wie, jak korzystać z narzędzi do wideokonferencji, takich jak Zoom, ale warto też zapoznać się ze Slackiem , ponieważ jest to obecnie główny sposób, w jaki wiele agencji projektowych komunikuje się ze sobą na co dzień.

 

4. Skonfiguruj swoje domowe studio
Studiowanie i szkolenie jako grafik w domu wymaga wielu godzin, ciężkiej pracy i determinacji. Więc nie możesz tego zrobić leżąc na sofie lub siedząc na stołku w kuchni; musisz stworzyć odpowiednie biuro w domu. To powiedziawszy, tak naprawdę nie potrzebujesz dużo miejsca, ponieważ głównymi wymaganiami będą prawdopodobnie tylko biurko, krzesło i laptop.

 

Ważne jest, aby być zrelaksowanym i wygodnym, więc dodanie kilku osobistych akcentów, takich jak artystyczne nadruki i kilka inspirujących książek, zawsze jest dobrym pomysłem. Upewnij się również, że biurko jest czyste i uporządkowane (uporządkowane biurko, uporządkowany umysł), pij dużo wody i planuj regularne przerwy na spacery i ćwiczenia. Praca w projektowaniu graficznym, zwłaszcza w domu, może z czasem być niebezpieczna dla kręgosłupa, więc wyrabiaj właściwe nawyki od samego początku, a będziesz o wiele bardziej prawdopodobny, aby pozostać w dobrym zdrowiu przez całą karierę.Komfort jest częściowo związany z tymi małymi luksusami, które sprawiają, że dzień pracy jest przyjemniejszy, ale także z tworzeniem uporządkowanego środowiska, które nie będzie Cię stresować. „Konfiguracja twojego biurka jest bardzo ważna; będziesz pracować lepiej, jeśli będziesz mieć wszystko zorganizowane” – mówi Carolina. „Więc postaraj się mieć czystą przestrzeń i mieć pod ręką tylko niezbędne rzeczy”.

 

5. Utrzymuj porządek
Jednak samo posiadanie odpowiednich aplikacji nie wystarczy. Kiedy pracujesz w domu, nikt nie zagląda Ci przez ramię i nie sprawdza Cię w mgnieniu oka. Świetnie nadaje się do utrzymywania niskiego poziomu stresu, ale oznacza to, że tylko jedna osoba zmusza Cię do pozostania na szczycie Twojej organizacji, a to Ty.

Zarówno umiejętności organizacyjne, jak i silna wola są zatem absolutnie niezbędne do pomyślnej pracy w domu. Jak mówi Bonnie: „Potrzebujesz rutyny i harmonogramu. Dobrym pomysłem jest zaplanowanie tygodnia w poniedziałek i pamiętanie o tym, co możesz, a czego nie możesz zmieścić w nadchodzących pięciu dniach. Sporządź listę z jasnymi celami do osiągnięcia i każdego dnia rób mały krok w ich kierunku”.

 

„Na czas portfolio podzieliłam wszystko na projekty i stworzyłam listę kontrolną dla każdego projektu, żeby niczego nie zapomnieć” – dodaje. „Bardzo ważne było robienie notatek na temat pracy domowej i informacji zwrotnych, ponieważ w przeciwnym razie możesz zapomnieć o ważnych rzeczach”.

To powiedziawszy, nie przesadzaj z organizacją i produktywnością, bo możesz się wyczerpać i zabić swoją kreatywność. „Upewnij się, że poświęcisz chwilę na wyjście na zewnątrz i nasłonecznienie skóry” 

6. Stwórz portfolio
Kiedy już naprawdę spędzisz trochę czasu na nauce projektowania graficznego i doskonaleniu swoich umiejętności, będziesz wystarczająco pewny siebie, aby zacząć ubiegać się o pracę lub szukać niezależnych klientów. W tym celu musisz stworzyć portfolio, aby pokazać ludziom dokładnie to, do czego jesteś zdolny.

W dawnych czasach teczki były dużymi, papierowymi książkami, które nosiło się ze sobą od rozmowy kwalifikacyjnej do rozmowy kwalifikacyjnej. W dzisiejszych czasach są one zwykle cyfrowe i są albo plikami PDF, albo witryną internetową, która umożliwia użytkownikom przeglądanie najlepszych prac w sposób szybki i łatwy do przyswojenia (ponieważ pracodawcy i klienci zwykle nie mają dużo czasu na to) .Oczywiście, kiedy zaczynasz, pojawia się mały problem z kurczakiem i jajkiem. Aby otrzymać płatną pracę, a nawet bezpłatny staż, potrzebujesz portfolio. Ale dopóki nie dostaniesz płatnej pracy, co umieszczasz w swoim portfolio?

Cóż, jeśli ukończyłeś kurs, będziesz miał projekty studenckie do uwzględnienia. Alternatywnie, uczysz się sam, wtedy jednym podejściem może być zajęcie się wyimaginowanym briefem, tak jakbyś robił to dla prawdziwego klienta. Zanim jednak wstawisz swoje portfolio, warto udostępnić je online, na platformie takiej jak Behance , i bezpośrednio z każdym, kogo znasz, pracującym w branży, aby uzyskać opinie. Bez względu na to, jak dobrze to uważasz, inni zazwyczaj mają perspektywy, o których nie pomyślałeś. Inną strategią zapełniania portfolio może być wykonywanie bezpłatnych prac graficznych dla przyjaciół lub organizacji charytatywnych.7. Weź udział w kursie
Nie posłodzimy tego cukrem: wszystko to zajmuje dużo czasu i wysiłku. Ale dobra wiadomość jest taka, że w 2022 roku każdy może to robić, można to robić z domu, a pełne trzy lata studiów nie są już jedyną drogą. W ostatnich latach zawód ogromnie się otworzył. Teraz nie jest niczym niezwykłym spotkać pracujących projektantów na wszystkich poziomach biznesu, aż po dyrektorów generalnych, którzy są samoukami, korzystającymi z książek, samouczków online i filmów na YouTube.
Podążaj tą drugą ścieżką, a będziesz mógł uczyć się i pracować z prawdziwymi korepetytorami w czasie rzeczywistym, w domu, gdziekolwiek jesteś na świecie. Wykłady, prezentacje i krytyki są wygłaszane przez Twoich nauczycieli w określonych godzinach zajęć, a Ty otrzymasz wskazówki z prawdziwego świata, nad którymi możesz pracować indywidualnie, w parach lub w grupach, aby przećwiczyć to, czego się nauczyłeś. Będziesz mógł komunikować się z kolegami z klasy na całym świecie i zacząć budować sieć, która będzie Cię wspierać przez całą karierę. A pod koniec kursu będziesz mieć portfolio gotowe do rozmowy kwalifikacyjnej.

Kurs