Kolory i ich znaczenie w brandingu

 

Wprowadzenie

Kolor jest ważną częścią tworzenia marki.   Istnieje jednak wiele innych aspektów, które
należy wziąć pod uwagę. W tym artykule  przyjrzymy się kilku przykładom tego, jak  kolory wpływają podświadomie na umysł człowieka i je omówimy. Dzięki tej wiedzy będziesz wiedzieć jak i kiedy poprawnie stosować kolory w swoim brandingu.

Kolor jest niezwykle ważną częścią brandingu.

W rzeczywistości jest to pierwsza rzecz, którą ludzie zauważają.   Można to wykorzystać na Twoją korzyść,   gdy  chcesz przekazać wiadomości lub wywołać emocje u klientów, ale  może to być również szkodliwe,  jeśli użyjesz niewłaściwego koloru  schemat.

 

Kolor jest używany w prawie każdym aspekcie tożsamości marki: projektowaniu logo, projektowaniu stron internetowych, a nawet projektowaniu opakowań.  Ważne jest, aby nie przeoczyć tego kluczowego aspektu, ponieważ  może  to pomóc w stworzeniu osobowości marki i nastroju, który będzie rezonował z grupą docelową.

Reakcja psychologiczna na kolor

Ludzie mają wrodzoną reakcję psychologiczną na pewne kolory.

  • Czerwień kojarzy się z energią, pasją i miłością.
  • Niebieski kojarzy się z zaufaniem, lojalnością i asem pe.
  • Żółty kojarzy się ze szczęściem i optymizmem.
  • Pomarańczowy: Kreatywność, ciepło i zabawa.
  • Zielony reprezentuje zdrowie i naturę; Jest to również kolor pieniądza, ponieważ symbolizuje wzrost i dobrobyt.
  • Brązowy – ziemisty, naturalny i wygodny uczucie domowego  ciepła,  które  dostajesz,  gdy  wchodzisz do domu, w  którym jest coś pieczonego w piekarniku  lub dotyk starej skóry  sofa”
  • Fiolet przywołuje luksus,  ponieważ  tradycyjnie był używany do produkcji odzieży dla członków rodziny królewskiej – jest to królewski kolor,  który oznacza bogactwo  – a fioletowe kwiaty kojarzą się z prestiżem,  takim jak Odmiany róży lub amarantusa  często dawane jako prezenty  podczas świąt, kiedy  staramy się okazać uznanie komuś innemu  w naszym życiu

Znaczenie kolorów

Kolory mogą mieć różne średnie w różnych krajach.

W Chinach czerwony kojarzy się z miłością, pasją i romansem. W Wielkiej Brytanii czerwony kojarzy się z władzą i autorytetem. W Japonii czerwony reprezentuje odwagę i siłę. A w Stanach Zjednoczonych uważa się go za symbol energii, pasji i miłości.

Skojarzenia te mogą się różnić w zależności od tego, gdzie   mieszkasz – ale mogą również ewoluować w czasie, gdy zmieniają się kultury lub nowe pokolenia dochodzą do władzy. Na przykład: kiedy dorastałem w Kanadzie w 1990 roku, nie było czegoś takiego jak obsesja na punkcie tostów z awokado (lub preferencja guacamole).   W dzisiejszych czasach wydaje się, że każda kawiarnia sprzedaje tosty Avo!

Co to oznacza dla Twojej marki?  Cóż, jeśli spojrzymy na profile odbiorców naszych klientów, zobaczymy, że ich docelowi klienci mogą mieć różne znaczenia kolorów w zależności od tego, gdzie mieszkają i do jakiej kultury należą

Musisz wiedzieć, czego używają twoi konkurenci.

Kolor, który wybierzesz dla swojej marki, powinien być odpowiedni dla branży, w której działasz. Na przykład,   jeśli uruchamiasz witrynę sklepu  e-commerce sprzedającego buty i odzież,  warto użyć kolorów,  które odzwierciedlają te produkty:   czerwieni  i  pomarańczy  do butów, błękitów i zieleni do  odzieży.  Jeśli Twoja   marka  ma bardziej  osobisty charakter – na przykład firma  oferująca usługi planowania wydarzeń –  możesz rozważyć użycie bardziej miękkich pastelowych odcieni, takich jak lawenda lub mięta  zielony,  aby strona nie wydawała się zbyt surowa dla oczu odwiedzających  , którzy mogą   patrzeć  na nią przez cały dzień.

Chociaż  istnieje wiele bezpłatnych zasobów,  w których marki mogą znaleźć inspirację (jednym z nich  jest Colour Lovers),  istnieją również płatne narzędzia,  takie jak Adobe Color CC, które umożliwiają użytkownikom dostęp Ponad 300 milionów unikalnych odcieni dostępnych w ich bibliotece,  a także raporty  trendów  oparte na tym, co jest obecnie popularne wśród innych projektantów na  całym świecie!

Nie bój się używać wielu kolorów, jeśli działa to dla Twojej marki.

Niezależnie od tego, jakie kolory wybierzesz dla swojej marki, ważne jest, aby używać ich konsekwentnie.  Twoje logo i wytyczne dotyczące marki powinny zawierać kolory, które reprezentują Twoją markę, więc nie musisz się martwić o ich prawidłowe użycie.    Jeśli jednak nie wiesz, od czego zacząć lub masz na myśli wiele opcji, oto kilka pytań,  które należy  sobie zadać  podczas  decydowania o liczbie kolorów:

  • Czy pasują do ogólnego stylu mojej strony internetowej i materiałów marketingowych? W niektórych przypadkach (np. w przypadku logo) bardzo pomocne może być trzymanie się jednego schematu kolorów. Ale jeśli nie jest to odpowiednie dla Ciebie i   jest możliwe dla Twojego modelu biznesowego / branży, nie bój się dodać kolejnego odcienia lub dwóch!
  • Czy ten kolor uzupełnia naszą markową osobowość? Zobacz , co  robią inne marki w naszej branży;  Być     może  dokonali już  jednego wyboru, który działa na tyle dobrze,  że nie potrzebujemy niczego nowego – a może  są inne sposoby,  które moglibyśmy udowodnić ich dotychczasowe  wybory stylu  bez   negatywnego  wpływu na doświadczenia użytkowników podczas interakcji z naszą ofertą produktów  / usług  za pośrednictwem  kanałów cyfrowych,  takich jak strony internetowe , urządzenia mobilne aplikacje itp.”

Konkluzja

Odpowiedni kolor może mieć znaczenie dla Twojej marki, dlatego ważne jest, aby wiedzieć, co oznaczają i jak są używane.  Warto jest również wiedzieć, że istnieją pewne kolory, które reprezentują różne rzeczy w różnych kulturach na całym świecie.  Istnieje wiele sposobów na efektywne wykorzystanie tych kolorów, więc nie bój się, korzystać z wielu kolorów na jednej   stronie internetowej lub w projekcie logo – pamiętaj tylko, że wszystko sprowadza się do tego jak chcesz aby Twoja marka była postrzegana